آمار دستگیری ها، اخراجی ها و تعلیقی ها در ترکیه به ۴۵ هزار رسید

Bildergebnis für ‫دستگیری  در ترکیه‬‎در پی کودتای نافرجام هفته پیش در ترکیه حداقل ۴۵ هزار نفر بازداشت، اخراج یا از کار خود معلق شده اند.

پاکسازی کسانی که سطح وفاداری آنها به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، کافی تشخیص داده نمی شود روز سه شنبه گسترش یافت و شامل آموزگاران و روسای دانشکده ها و اصحاب رسانه ها شد.

دولت می گوید این افراد متحدان فتح الله گولن روحانی ساکن آمریکا هستند. آقای گولن اتهام هدایت شورش علیه دولت را رد می کند.

به گزارش بی بی سی بن‌علی ییلدریم نخست وزیر ترکیه گفت که این روحانی هدایت یک “سازمان تروریستی” را بر عهده دارد. او در پارلمان گفت:‌ “آنها را ریشه کن خواهیم کرد.”

به گزارش رسانه های ترکیه آمار اخراج و تعلیق ها چنین است:

۱۵۲۰۰ آموزگار و خدمه آموزشی اخراج شده اند

به ۱۵۷۷ رئیس دانشکده دستور استعفا داده شده

۸۷۷۷ کارمند وزارت کشور برکنار شده اند

۱۵۰۰ خدمه وزارت دارایی اخراج شده اند

۲۵۷ نفر از کارکنان دفتر نخست وزیری اخراج شده اند

روز سه شنبه گزارش شد که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در گفتگویی تلفنی با رجب طیب اردوغان آمادگی کشورش را برای هرگونه تحقیق بر سر کودتای اخیر ترکیه اعلام کرد. کاخ سفید گفت که آن دو مشخصا در مورد فتح الله گولن گفتگو کرده اند.

اردوغان بعد از کودتای نافرجام اخیر، در یک سخنرانی عمومی فتح‌الله گولن را به دست داشتن در کودتا و آمریکا را به حمایت از آن متهم کرده و از ایالات متحده خواسته بود او را مسترد کند. فتح الله گولن سال‌هاست در تبعید خودخواسته در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند.

در پی آن اظهارات، آمریکا گفت که متهم کردن واشنگتن به حمایت از کودتا می‌تواند به روابط بین دو کشور آسیب برساند و از دولت ترکیه خواست اگر مدارکی در مورد دخیل بودن آقای گولن در این کودتا در اختیار دارد، ارائه کند.

گولن در بیانیه ای “دولت آمریکا را ترغیب کرده است هر گونه تلاشی برای سوءاستفاده از فرآیند استرداد برای خونخواهی سیاسی را رد کند.”

همزمان پنتاگون هم اعلام کرد که اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، روز سه شنبه با همتای ترک خود در مورد پایگاه هوایی اینجرلیک در جنوب ترکیه صحبت کرده است.

برق این پایگاه که نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای مقابله با داعش در عراق و سوریه از آن استفاده می کنند از زمان کودتا قطع است.

سرکوب ها و اعتراض ها

سازمان نظارت بر رسانه های ترکیه روز سه شنبه مجوز ۲۴ کانال رادیویی و تلویزیونی که متهم به تماس با آقای گولن هستند را لغو کرد.

این درحالی است که بیش از ۶ هزار خدمه نظامی بازداشت و تقریبا ۹ هزار مامور پلیس اخراج شده اند. حدود سه هزار قاضی هم از پست خود معلق شده اند.

برکناری هزاران مقام زنگ خطر را برای ناظران بین المللی به صدا در آورده است. سازمان ملل دولت ترکیه را ترغیب کرده به حاکمیت قانون احترام بگذارد و حقوق بشر را پاس بدارد.

روز سه شنبه یک مقام ارشد آلمانی گفت که “یک شکاف عمیق” در ترکیه سر باز کرده است و او می ترسد این شکاف ها باعث ناآرامی در میان جامعه بزرگ ترک های آلمان شود.

خواکیم هرمان وزیر امور داخلی استان باواریا به روزنامه برلینر زایتونگ گفت:‌ “خطر اوج گیری خشونت میان هواداران اردوغان و مخالفانش در آلمان هم افزایش یافته.”

مارتین شولتس رئیس پارلمان اروپا ترکیه را به “انتقام گرفتن” از مخالفان و منتقدان متهم کرده است.

او همچنین گفت که بحث پیرامون احیای مجازات اعدام “عمیقا نگران کننده” است. اتحادیه اروپا هشدار داده که چنین اقدامی به معنی پایان گفت‌وگو برای پیوستن ترکیه به این اتحادیه خواهد بود.

براساس آمارهای رسمی در جریان تلاش برای کودتا ۲۳۲ نفر کشته و ۱۵۴۱ نفر زخمی شدند.

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه ٣۰ تیر ۱٣۹۵ – ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۶

بخش: بين‌المللی | چاپ چاپ | بدون نظر
 


نظریزی یازین / ارسال نظر